Siz Sağlıklı Beslenirken Çevrenizin Tutumu

Sağlıklı beslenmeye karar vermek önceki yemek yeme alışkanlıklarımızı ve bazı öğrenilmiş sosyal kuralları esnetmenizi gerektirebilir. Sıklıkla görülen durumda kişi sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya başladığında çevresinden destek alamadığı gibi bazı eleştirilere de maruz kalabilir. Bazı istisnalar dışında bu tip davranışlar ne yazık ki pek destek verici değildir.

Siz ideal görüntünüze yaklaştıkça bir tür “Kendisine özen gösterenler” kategorisi oluşturuyorsunuz. Bu durumda geriye kalan sosyal akranlarınız ister istemez “Kendisine özen göstermeyenler” kategorisine girmiş oluyor. Doğal olarak kendini bu kategoride bulanların 4 seçeneği kalıyor.

  1. Kendi ideal sağlık ve görünümleri için sizden ilham almak
  2. Sizi tebrik ve takdir ederek kendi hayatlarına devam etmek
  3. Bu yeni kategori nereden çıktı diyerek, sizi kendinizden vazgeçmeniz için sizi ikna etmek, gerekirse korkutmak
  4. Sizin kendi iyiliğiniz için yaptıklarınızı karalamak veya kötülemek. Bu sayede sizi ikna edemeseler bile kendilerini bunun kötü olduğuna inandırarak vicdanı daha rahat pasta, börek yiyebileceklerdir.

En sık rastlanan örnekler
“Aaaa ama insanın şekere de ihtiyacı var!” (Karşınızdaki bunu söylerken muhtemelen önündeki büyük dilim pastayı çatalıyla keserek ağzına götürüyordur.)

“Aaaa yemezsen darılırım, Allah’ın adını verdim.” (Kendinizi böyle bir durumda bulursanız midenizin rahatsız olduğunu veya mesela doktorunuzun istediği basit bir tahlilden dolayı ertesi sabah aç olarak gitmeniz gerektiğini söyleyip yırtabilirsiniz.)

“Ama bunu çiçek yağıyla kızarttım, çok hafif oldu” (O işin öyle olmadığını sende biliyorsun)

“Aa ne oldu hasta mısın?” (Karşınızdaki bunu söylerken sizi gözleriyle baştan aşağıya süzer, genelde dudaklarında bükük bir ifade ile küçümsediğini göstermeye çalışıyordur. Size bir ipucu, aslında iyi gittiğiniz için size uyuz oldu)

“Ayşe de bir diyet yaptı kilo verdi, sonra verdiğinden fazlasını geri aldı.” (Bu durum olsa olsa Dukan gibi tek taraflı veya şok diyetlerde görülür)

“Ama bugün benim doğum günüm, yemezsen darılırım.” (Direnmeden küçük bir dilim alın, çatalınızı batırın en fazla meyvesini tadarak elinizdeki tabağı 5 dakika sonra masaya veya mutfağa bırakın)

“Ben güzelce yemeğimi yiyor sonra limonlu sıcak su (veya benzeri şeyler) içiyorum bütün yağlarım eriyor.” (Sizce bu doğru olsaydı dünyada fazla kilolu insan olur muydu?)

“Önümüz yaz (veya kış) bu mevsimde diyet zararlı diye duydum, sen de yapma!” (Karşınızdaki muhtemelen kendi vicdanını rahatlatmaya çalışıyor, engel olmayın ama lütfen kendisini de dikkate almayın)

“Sen şimdi bunu (tatlı, börek vb) ye, akşama yemek yemezsin dengelenir.” (Eğer size önerdiklerini yerseniz muhtemelen akşama açlıktan gözünüz dönecek ve siz bu durumla başa çıkmaya çalışırken yalnız başınıza olacaksınız)

“Kilo vermek sana yakışmıyor!” (Hadi ama! Bahse girerim bakışları tersini söylüyordur.)

“Böyle sağlıklı besleneceğim diye ekmek, hamur filan yemezsen karaciğerin kurur, kanser bile olursun mazallah, yol yakınken bırak (Korkutmak etkili bir yöntemdir, ama bize sökmez!)

“Ben de spor yapacağım ancak çok kaslanmayı istemediğim için yapmıyorum.” (Genelde spor yapmaya üşenen bireylerin kendi içini rahatlatmak içim dile getirdiği bir fikirdir. Keza “çok kaslanmak” epey zorlu bir süreçtir, insanlar biraz kaslanmak için yıllarını veriyor)

“Spor boş insan işi!” (Düzenli spor yapanlar bu dünyadaki sınırlı zamanlarını lüzumsuz şeyler için harcamaya kıyamayan ve oldukça disiplinli insanlardır)

“Ayşe Hanım özel bir diyet uyguluyor, ne kalori hesabı ne spor, sadece şunu yiyerek veya bunu içerek kilo verdi” (Mümkünse Ayşe Hanım’a bir doktora gözükmesini önerin, genellikle bu tip “özel diyetler” veya “özel ürünler” sağlık durumunuzu göz ardı ederek sadece tartıdaki rakamların azalmasını hedefler.)

Bu gibi durumlara maruz kalırsanız karşınızdakileri ikna etmek konusunda ısrarcı olmayın. Özellikle kalabalık ortamlarda kendinizi biraz zor durumda bulabilirsiniz. Eğer yemeniz konusunda ısrar ediliyorsa fazla direnmeden örneğin küçük bir porsiyona çatalınızı bulaştırarak yiyecekmiş gibi yapabilirsiniz ancak planınızda yer almıyor ise lütfen yemeyin. Unutmayın, çatalınızı hiç bulaştırmazsanız ısrarlar devam edecektir.

Bu gönderiyi paylaş