Kilo vermenin de dahil olduğu Wellness (Sağlıklı Yaşam) çalışmaları genelde yüksek bir motivasyon ile başlar, ancak kişinin fizyolojik ve duygusal engelleri kaldırılır ise bir alışkanlık haline gelerek devam edebilir.

“Potential’da siz ve ben iki kisilik bir ekibiz ve bu ekibin en büyük başarısı; başta sizin kilo vermenizi engelleyen, ister fizyolojik isterse duygusal bütün engelleri kalıcı biçimde ortadan kaldırarak sizin en ideal halinize en ideal sürede ulaşmamızdır”

Türkçe’de “esenlik”  anlamına gelen “Wellness” aslında sadece kilo vermek değil, bunun yanında fiziksel, çevresel, duygusal, mesleki hatta ruhsal bileşenleri olan, sağlıklı yaşam için bir seçimdir.

Potential’da Wellness’i hem fizyolojik ve hem de bilinçaltı yönleriyle ele alıyoruz. Hedefe ulaşmak için önce kişinin vücut analizi, aile öyküsü, sağlık geçmişi, beslenme alışkanlıkları, gıda alerjileri, kullandığı ilaçları vb öğrendikten sonra gereken tahlilleri istiyoruz. Sonrasında gerektiğinde diyetisyen danışmanlığında beslenme yöntemleri belirleyerek kişiye özel, bazen egzersiz destekli günlük Wellness programı haline getiriyoruz.

Bir yandan WhatsApp üzerinden programınızı bizzat takip ediyor, gönderdiğiniz bütün öğün resimlerini detaylı olarak inceliyorum. Bazen ufak düzeltmeler, bazen de uyarılar yaparak ilerlediğimiz bu süreçte önünüze çıkan engelleri birlikte kaldırarak ilerlemeye devam ediyoruz. Ayrıca bu süreç Wellness programınızda yapacağım değişikliklere veya uygulayacağım terapiye karar verirken de bana çok yardımcı oluyor.

Ancak egzersiz, wellness programı, eğitim ve motivasyon ile kiloyu kontrol edebilmek bu işin sadece küçük bir kısmı.

Çünkü kişinin elinde, spor kulübü üyeliği veya mükemmel bir beslenme programı olsa bile, bu kişi eğer utanç, duygusal açlık, öfke, mutsuzluk, kendini değersiz hissetme gibi gibi olumsuz duyguların etkisi altında ise, bu programlar buzdolabının üzerine tutturulmuş, üzerinde bakkalın telefon numarasının da yazdığı bir karalama kağıdına dönebiliyor.

Hele birde kişinin çikolata, tatlı, börek, makarna veya ekmek yemeden duramama gibi yeme bağımlılıkları var ise, O kişiye “sakın şunu yemeyin sağlıksız, siz bunu yiyin” gibi öneriler zaten sinir bozucu olacak ve etki etmeyecektir.

Üstüne üstlük bazen sıkılma veya utanma gibi bir takım temel duygular da ilerlemeyi engelleyebiliyor. İşte bu gibi bütün durumlarda sorunu bilinçaltından giderecek olan SubMental tekniğini kullanıyoruz. SubMental ile “sağlıklı yaşamak isteyen” bu kişileri engelleyen, kah yeme bağımlılıklarını, kah kendilerini sabote ederken kullandıkları derinlerdeki o bilinçaltı sebeplerini bularak gideriyoruz.

Wellness süreci kişinin durumuna göre ölçümler, tahliller ve SubMental terapileri ile ilerliyor. Sonuç olarak makul bir sürede kişilerin artık hiç bir desteğe ihtiyaç duymadan kendi hedef ve ideal kilolarını ömür boyu korumasını sağlıyoruz.

Korhan Özduru