Doğrumsuların Asılları

1. Doğrumsu: Sağlıklı beslenir isem kilo almam. İşin aslı: İnsan vücudu her gün belli bir miktarda kalori harcar, bunu bir otomobilin 100 km’de harcadığı yakıt gibi düşünebilirsiniz. Ortalama olarak kadınlar günde 1750-2000 kalori, erkekler ise günde 2500-3000 kalori civarında yakar. Ancak dünyadaki en sağlıklı besinler ve şahane bir psikoloji ile bile olsa, eğer insan günlük yaktığı kaloriden daha fazla kalori alır ise kilo alır. Bu yüzden kilo kontrolü için bir yandan sağlıklı beslenme, ancak az miktarda beslenmek şarttır. Bazı yiyeceklerin kalori listesini Kalori bölümünde bulabilirsiniz.

2. Doğrumsu: Limonlu/ sirkeli su içmek zayıflatır. İşin aslı: İnsan doğası gereği inanmak işine gelene inanır ancak gerçekte “Bunu yersen kilo verirsin, bunu yersen vücudun yağ yakar” diyebileceğimiz bir besin maalesef yoktur. İskelet yağları sadece harcadığından daha az kalori tüketmek ve bazende harcananı arttırmak için biraz hareket ederek yakılabiliyor.

3. Doğrumsu: Sınırsız meyve yiyebilirim. İşin aslı: Bazen diyet süresince bol meyve ve çiğ sebze tüketebileceğimizi düşünürüz. “Ne de olsa kalorisi yoktur” deriz. Çiğ sebze için neredeyse bir sınırlama yok iken meyve için aynısı geçerli değil. Çünkü meyveler şeker oranı yüksek besinlerdir ve basit şeker (fruktoz) içerirler. Almanız gereken kaloriye bağlı olarak değişmekle beraber, günde ortalama 1-2 porsiyon meyve tüketebilirsiniz. 1 porsiyon meyve; 1 küçük boy elma, 1 orta boy mandalina, 1 orta boy ayvanın 1/3’ü, 3 adet kuru kayısı veya 1 adet kuru incire tekabül ediyor. Özellikle glisemik indeksi düşük olan meyveleri ana öğünler yerine, ara öğünlerde miktarlarına dikkat ederek tüketmeniz daha uygundur.

4. Doğrumsu: Yağı tamamen kesmeliyim. İşin aslı: Sağlıklı beslenmek için yağı, karbonhidratı ya da proteini tamamen kesmek doğru olmaz. Tabii ki bu durum bizim, yağlı, kızartma ya da fast food türü besinleri tüketmemiz anlamına gelmez. Yemekleri az miktarda zeytinyağı ile pişirmek; kahvaltı ve belki bir ara öğünlerde fındık, badem ve ceviz gibi kuru yemişleri tüketmek faydalı yağ almamızı sağlayarak sağlıklı beslenme örüntüsünü tamamlıyor. Ancak hiç yağ kullanmadığımız zaman bile yumurta, süt ürünleri, zeytin, etler ve diğer pek çok yiyecekten aslında vücudumuza yağ aldığımızı da unutmamak gerekli.

5. Doğrumsu: Yemekle birlikte su içersem iştahım kesilir ve kilo veririm. İşin aslı: Yemekler ile birlikte su içmek doğru değil. Çünkü su, bazikliğe yakın özelliğinden dolayı midenin asidik yapısını bir miktar nötralize ediyor. Oysa midenin sindirim aşamasında özellikle de proteinlerin sindirimi için asidik yapıda olması gerekiyor. Proteinlerin tam sindirilememesi, bağırsaklara gelen kalıntıların burada aşınmalar oluşturmasına neden olabiliyor. Ayrıca yemek öncesi su içmek mide boşalmasının hızlı olmasına ve bağırsaklara gelen yiyeceklerin hızlı emilimine sebep oluyor. Hızlı emilim kan şekerini de hızlı yükseltiyor. Bu yüzden suyu, yemeklerden hemen önce içmek yerine en az 5-10 dakika önce içmek en doğru olanı. Ayrıca suyu 5-10 dakika önce içmek iştahımızı biraz olsun baskılayabiliyor. Çünkü beyinde açlık ve susuzluk sinyalleri birbirine çok yakındır ve bu yüzden her açlık hissedildiğinde önce su içmek doğru bir hareket olacaktır.

6. Doğrumsu: Haftada 1-2 kez, 30 dakikalık egzersizler yapmam yeterli. İşin aslı: Hareketsiz kalmak yerine az da olsa spor yapmak kesinlikle daha iyi. Ancak haftada 1-2 kez 30 dakikalık egzersizler pek yeterli olmuyor. Mümkünse gün aşırı egzersiz yapın ve anlamlı olması için çok hafif düzeyde yapmayın. Spor yapmak, metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor ve hızlı bir metabolizma dinlenme halinde bile daha fazla kalori yakılmasına neden oluyor.

7. Doğrumsu: Protein diyeti ile hızlı ve sağlıklı zayıflayabilirim. İşin aslı: Protein alımının vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğru. Ancak egzersiz yapmadan sürekli protein ağırlıklı beslenmek kas dokusu ve su kaybına neden oluyor. Hatta 1 gram kas dokusu ile beraber yaklaşık 2,7 gr su kaybı gerçekleşiyor. Bu yağsız doku kütle kaybı da metabolik hızı düşürüyor. Tartıya çıktığımız zaman kilo verdiğinizi görüyorsunuz  ancak kaybettiğimiz kilonun çoğunluğu ne yazık ki su ve kastan oluyor. Metabolizma hızı yavaşladığı için de o diyeti bırakma sonrasında hızlı bir şekilde yağ olarak kilo alımı gözleniyor.

8.Doğrumsu: Alkollü içecekler fazladan kalori almama neden olmaz. İşin aslı: Alkol tüketiminin ne kadar sıklıkta ve ne kadar miktarda olduğu çok önemli. Ancak alkollü içeceklerin kalorili olmadıkları ise kesinlikle yanlış. 1 gram karbonhidrat 4.6 ve 1 gram protein 4 kalori verirken, 1 gram alkol 7 kalori veriyor. Ayrıca alkol vücutta şeker gibi metabolize olup yağ gibi depolandığı için bize çirkin bir kilo olarak geri dönüyor. Ayrıca içecekteki alkol oranın da kaloriyle doğru orantılı olduğu da unutulmamalı. Bu yüzden eğer illaki içecekseniz en azından alkol oranı düşük içkilerden az miktarda tüketmeniz daha doğru olacaktır. Alkol alımının ardında bol su içmeye özen göstermek de çok büyük önem taşıyor.

Bu sayfayı paylaş


Bağlantılı

Makaleler