Ayrılık Sonrası

Her türlü ayrılık bir travmadır. Hele ki beraberinde getirdiği sayısız paylaşım sonrasında boşanmak hem maddi hem de manevi travmalara neden olacaktır. Ancak eğer evlilik katlanılamayacak bir hale geldiyse, hele ki eşinizi düşündüğünüzde yüzünüzde bir kücümseme hele ki tiksinme ifadesi oluştuğunu fark ediyorsanız devam etmenin travması boşanmaktan bile ağır olabilir. Nitekim bu dünyadan sonrası olsa bile, dünyada huzurlu anları yaşayacak zamanımız sınırsız olmadığı gibi hiç kimse de vazgeçilmez değil.

Neyse, yapacak başka şey kalmadıysa ve travmaları göze almak pahasına boşandıysanız, boşandıktan sonra hayatınızda ilerlemeye çalışmak biraz sersemletici olabilir. Ancak “ne yaşandı ise yaşandı” diyerek süratle hayatınızı ilerletmeniz için; Öncelikle yaşayacağınız yeri seçerek en büyük dertlerden birini üstünüzden atabilirsiniz. Daha sonra adım adım belki yeni bir iş bulma ve diğer konulara eğilebilirsiniz.

Bir ilişki bittiğinde iyileşme süreci kaçınılmazdır. Fakat bu iyileşme birdenbire olmaz. Kendinize bir dost, kardeş veya danışman gibi gerçekten güvenebileceğiniz birini bulun. Ona her şeyi anlatıp boşaltın gitsin ve artık iyileşmeye odaklanın. Şimdi hayatta kim olmak ve ne yapmak istediğinizi, gerçekten ne ile vakit geçirmek istediğinizi keşfetme zamanı geliyor.

Sağlıklı ve güçlü bir vücut ile düzenli testosteron, endorfin ve serotonin salgılamanın yerini hiçbir şey alamaz. İyi hissettirmesinin yanında sağlıklı bir bedenin psikolojik faydaları direncinizi artırıp size iyimserlik katarak stresle baş etmenize yardımcı olacaktır. Haydi gidip biraz egzersiz yaparak sabır ve teselli bulun.

Doğa sadece yaşar, yarın güneşin doğacağına, suyun akacağına, rüzgarın eseceğine her şeyin iyi olacağına güvenir, dün veya yarın için endişelenmez. Öyleyse dışarı çıkın, gitar çalmayı öğrenin, yürüyün, fotoğraf çekin, sadece arkanızda ayak izleri bırakın ve ateşinizi biraz söndürün.

Günde birkaç saati sevdiğiniz şeyleri yapmaya ayırın. Bazen bu molaları hak etmediğinizi veya yapamayacağınızı düşünseniz bile, kendinize iyi davranıp bu aktiviteleri yapın. Tabii ki günde on saati kendinize ayırmamalısınız ancak kendinize ayıracağınız birkaç saat, stres ile baş etmenize büyük katkı sağlayacaktır.

Uyku beyninizin rahatlaması ve kendine gelebilmesi için bir fırsattır. Bununla birlikte her gece ideal olarak 7-8 saat uyuyamayabilirsiniz. Fakat uykunuza dikkat edin ve ideale yaklaşmak için hayatınızda ve evinizde yapabileceğiniz bazı düzenlemeler olabileceğini unutmayın.

Stresinizi ve depresyonunuzu boşaltmanın güzel yollarından biri de sağlam bir arkadaşlık ve ilişki çevresi geliştirmek veya varsa buna sarılmaktır. Ama tanıştığınız herkese her gün durmadan hikâyenizi anlatmayın. Hayat veya çocuklar konusunda çevrenizin veya varsa danışmanınızın yardım ve tavsiyelerinin faydası büyüktür.

Vücudunuza gerçekten iyi bakmaya başlayın. Sağlıklı yemekler yemek, düzenli ve yeterince uyku, egzersiz ve meditasyon yapmak sizi bedenen zinde tutup, psikolojik ve ruhsal olarak da güçlü olmanızı sağlayacaktır. Eninde sonunda bir kabullenme hissi ile artık lüzumu kalmamış geçmişi arkanızda bırakacak olduğunuzdan hiç şüpheniz olmasın.

Bu gönderiyi paylaş