9 C
Sakarya
1 Nisan 2020, Çarşamba
Ana Sayfa Wellness Wellness Nedir?

Wellness Nedir?

1656

Türkçe’de kısaca “esenlik” (well-being) anlamına gelen “Wellness” basitce kilo vermek demek değildir. Wellness fiziksel, çevresel, duygusal, entelektuel, sosyal, mesleki hatta ruhsal bileşenleri olan, Sağlıklı Yaşam için bir seçimdir.

Fiziksel Wellness
Sağlıklı bir beden, iyi beslenme, düzenli egzersiz, zararlı alışkanlıklardan kaçınmak, sağlık ile ilgili bilgi ve sorumluluk kararları vermek ve ihtiyaç duyulduğu zaman tıbbi destek aramak ile korunur. İyi durumda kalmak, fiziksel sağlığınızı korumak için, iyi beslenme, egzersiz yapmak, ideal kiloyu korumak, yeterli uykuyu almak, riskli cinsel davranıştan kaçınmak ve zararlı maddelerin alımını kısıtlamak fiziksel wellness için ihtiyaç duyulan gerekliliklerdir.

Duygusal Wellness
Duygusal wellness, birinin kendisinde ve diğerlerinde olan geniş çaplı hislerin kabulü ve farkındalığı olarak tanımlanabilir. Hem bilinç hem de bilinçaltı düzeyde kendi kişisel hislerinizi anlama kabiliyeti, sınırlılıklarınızı kabullenmek, duygusal istikrarın üstesinden gelmek ve duygularınızla daha rahat hale gelmektir.

Çevresel Wellness
Sağlık için zararlı olmayan temiz ve güvenli bir çevrede yaşama yeteneğidir. Çevresel wellness’tan hoşlanmak için temiz hava, temiz su, kaliteli besin, elverişli sığınak, tatminkar iş şartları, kişisel güvenlik ve sağlıklı ilişkilere ihtiyacımız vardır.

Entellektüel Wellness
Entelektüel esenlik, çevrenizdeki dünyada farkındalığınızı geniş tutmayı ve sürekli eğitimi kapsar. Bir egzersiz uygulamasını ya da yeni bir yemek tarifi gibi yeni bir şey öğrenmek de entelektüel bir teşvik olabilmektedir. Farklı kültürlerden olan insanlarla yeni fikirler tartışmak ve deneyimleriniz yaşamın her karesinde ilerlememize yardımcı olur.

Sosyal Wellness
Aile içinde ve aile bireyleri dışındaki diğer kişilerle iyi ilişkiler kurma yeteneğidir. Sosyal wellness, başkalarına karşı sempatik, dost ve sıcakkanlı olmak için bize huzur ve güven verir. Sadece bireysel bir ilgi değil, aynı zamanda bir bütün olarak insan ve çevre ilgisini de kapsar. Sağlıklı bir çevreyi destekleme, etkili iletişimi teşvik etme ve topluluk üyeleri arasında karşılıklı saygıyı kapsar ve diğerleri ile pozitif sıkı ilişkiler geliştirir.

Mesleki Wellness
İş yaşamında sağlıklı çalışma performansı, keyif, mutluluk ve başarıyı bir arada yürütme yeteneğidir. Birey bu dengeyi sadece kendisi için değil iş ortamındaki diğer bireylerle birlikte yürütme ve sürekli daha iyisini elde etme üzerine odaklanır. İş ortamında gerekli bileşenlerin dinamiğini güçlü tutmak için çeşitli etkinlikler ve faaliyetler planlanır.

error: Kopyalamak bu kadar kolay olmamalı..