Potential-myths-750x500

Spor Palavraları

Sık sık karşılaştığımız spor efsanelerinin gerçekliği konusunu hiç düşündünüz mü, mesela yağlar kasa dönüşür mü ya da sporu bırakınca kaslar sarkıyor mu? Bu soruların cevabını merak ediyor musunuz?

KASLAR, YAĞLAR BİRBİRİNE DÖNÜŞÜR MÜ ?
Kaslar ve yağlar, farklı fonksiyonları olan iki çok farklı hücre tipinden oluşurlar. Kökenleri farklı olan bu hücrelerin birbirine dönüşmesi, beyin dokusunun mide dokusuna dönüşmesi kadar imkansızdır. Buna rağmen uygun koşullarda kasların yağa ya da

kasveyag

yağların kasa dönüştüğü gibi bir hisse kapılınabilir. Bu hisse kapılmanızı sağlayan mekanizmaları inceleyelim.
Kaslarınız siz egzersiz yaptıkça büyüme eğilimindedir. Bu büyümeyi , kasların ihtiva ettiği hücrelerin sayılarının artması değil; mevcut olan hücrelerin hacimlerinin ve hücre içi organel (yardımcı eleman) miktarının artması sağlar. Zorlanmaya maruz kalan lifler sanki daha ağır yükleri taşımak için üzerine kumaş band sarılmış halat gibi kalınlaşırlar.

EGZERSİZE BAŞLADIĞINIZDA OLANLAR (Yağlar sertleşiyor veya kasa mı dönüşüyor?)
Egzersiz sırasında daha fazla güce ihtiyaç duyarız. Vücudun adaptasyon mekanizması gereği daha fazla güç üretmek için uyarılan kas hücreleri hacimlerini arttırmaya çalışırlar. Artan kas hacmi ile beraber artan kalori yakımı yağların azalmasına sebep olur. Bu sayede azalan yağ hücrelerinin yerini hacmi artan kas hücreleri alır. Bu dışarıdan yağların kasa dönüştüğü izlenimini verebilir.

EGZERSİZE BAŞLAYACAKSANIZ BU ÖNERİLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN.
•Egzersiz ile beraber beslenmenize dikkat edin. Böylece kas kütlenizi arttırırken, yağ kütlenizi azaltabilirsiniz.
•İzole hareketler yerine daha fazla kalori harcatan zorlayıcı bileşik hareketleri tercih edin. Böylece büyüme hormonu ve testosteron salınımınızı arttırabilirsiniz. Testesteron her ne kadar erkeklik hormonu olsa da sağlıklı bir kadın vücudunun da kesinlikle testesterona ihtiyacı vardır.

EGZERSİZİ BIRAKTIĞINIZDA OLANLAR (Kaslar sarkıyor veya yağa mı dönüşüyor?)
Kas hücreleri vücudunuzda en çok kalori harcayan hücre tiplerinden bir tanesidir. Bunun yanında egzersiz yapmasanız bile kaslarınız kilo başına günlük ortalama 13 kalori harcar. Egzersizi bıraktığınızda küçülen (hacmi azalan) kaslarınız ağırlığını kaybetmesi ile beraber gitgide daha az kalori harcamaya başlar. İhtiyacınızdan fazla kalori almaya devam ederseniz küçülen kaslarınızın yerine oluşan boşluğu yağ hücreleri kaplar. Böylece küçülen kaslarınız ve artan yağ hacmi size kaslarınızın yağa dönüştüğünü hissettirebilir. Kimileri bu yer değişiminin kasların sarkması olduğunu sanır.

EGZERSİZİ BIRAKACAKSANIZ BU ÖNERİLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN.
•Egzersiz yaptığınız dönemde çok daha fazla kalori harcarsınız. Egzersizi bıraktığınızda azalan kalori ihtiyacınızı göz önünde bulundurun ve beslenmenizi  bu duruma göre düzenleyin.
•Ayrıca egzersizi bıraktığınızda artık gerekmeyen kaslar küçülmeye başlayacağı(atrofi) için   vücudunuz daha az kalori harcayacaktır. Bunu göz önünde bulundurun ve beslenmenize dikkat edin.
•Egzersiz için illaki bir spor salonuna ya da uzun saatlere ihtiyacınız yok. 15 dakikada bile antrenman yapabilirsiniz hatta evde antrenman programları ile spor yapmaya devam edebilirsiniz.

Hepimizin bildiği bir gerçek var ki; akıl-fikir yürütmeye dayalı kültürlerde efsanelerin ucu bucağı gelmiyor. Mesela o Prill reklamında ki limon tavadaki yağı bile temizliyorlarsa aynı limon benim yağları da eritir diye bir mantık kurar, işin içinden çıkarız. Bu fikirlerin bir kısmı pek zarar vermese de bazıları sizi kolaylıkla perişan edebilir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da sorunlu fikirler sadece bilgi ile düzelir. Doğru sandığımız bazı yanlışlar için lütfen tıklayın 

Korhan Özduru

Bu gönderiyi paylaş