PotentialEgzersiz

Egzersize Başlamanın Yolları

Her kıyafete sığmadığınızda yada atletik bir vücudu gördüğünüzde başlamaya karar verdiğiniz ancak sonra bir şekilde azalan egzersize başlama isteğini nihayet eyleme çevirmenin yollarını sıralamaya gayret ettim.

OLMAYAN DOĞRU ZAMANI BEKLEMEYIN
Unutmayın, egzersize başlamayı geciktiren en önemli engellerden biri doğru zamanı beklemektir. Egzersiz yapmaya başlamak için zinde olmayı beklemeyin, çünkü zinde olmanın en öncelikli yolu hareket etmektir. Harekete geçmek için ise en doğru zaman içinde bulunduğunuz bu andır. “Bu saatten sonra artık çok geç” gibi sözler ancak sporun size getireceği konforları geciktirir. İş yorgunluğunun ardından egzersiz yapmayı büyük bir külfet olarak görebilirsiniz, oysa ki yarım saatlik orta şiddetteki yürüyüşün ya da çeşitli bedensel egzersizlerin size kendinizi tekrardan kazandıracağını unutmayın.

HEDEFINIZI BELIRLEYIN
“Günde yarım saat hareket ederek inceleceğime ya da zayıflayacağıma inanmıyorum” gibi olumsuz düşünceleri bir kenara bırakın. Eğer hedefiniz kilo vermekse bunun en sağlıklı yollarından birinin egzersiz ile birlikte bir beslenme uzmanıyla çalışmak olduğunu unutmayın. Hedefinizi belirleyin ve motivasyonunuzu yüksek tutmaya çalışın. Bu süreçte ailenizin ve sosyal çevrenizin desteğini isteyin.

SEVDIĞINIZ EGZERSİZ SPOR ALANINI KEŞFEDIN
Zevkle yapacağınız spor alanını keşfetmeye yoğunlaşın. Orta tempoda bir yürüyüş, yüzme, ağırlık, pilates, evde egzersiz yapmak ya da dans etmek olabilir. Böylece egzersiz için ayıracağınız vakti daha keyifli hale getirebilirsiniz.

ZEVKLE GIYEBILECEĞINIZ EGZERSİZ GIYSILERI ALIN
Spor yapmaya karşı motivasyonunuz artırmak için sevdiğiniz renklerde ve dokularda spor giysileri satın alın. Böylece egzersiz için ayırdığınız vakti daha özel hissedebilirsiniz.

BEDENINIZE ZAMAN TANIYIN
Başlangıçta kendinize sadece bir hafta verin. Bu bir haftanın 5 gününde yapmış olduğunuz egzersizlerin size neler kazandırdığını gözlemleyin. İkinci haftada, vücudunuzdaki değişimi hissetmeye başlayacaksınız. Yakaladığınız bu pozitif değişimle üçüncü haftanın sonunda egzersizin hayat akışınız içerisine yer aldığını göreceksiniz.

SAÇMALIKLARA PRİM VERMEYİN
Aşırı kaslanacağınızı, egzersiz yapmanın boş insanların işi olduğunu, egzersizin strese yol açacağına hatta iyi görünen insanların o kadar zeki olmadığı filan gibi absürt konuşmalar yapan sedanterlere prim vermeyin. Elbette hepimiz yaşlanıyoruz ancak unutmayın, tembellik yapanlar çirkin yaşlanırlar.

 

Bu gönderiyi paylaş