Ömür boyu bir mutluluk beklentisi ile kurulan evlilik birlikteliği zaman içerisinde gerek fizyolojik gerekse duygusal sebepler ile zafiyete uğrayarak sıkıntılı süreçlerin yaşanmasına yol açabiliyor. Aslında büyük hayaller ile kurulan o aile bağları sadece iki kişinin o imzayı atarken ki bilinçlerini değil, çocukluklarından bu yana bilinçaltlarında biriktirdikleri fikirlerini, annelerini, babalarını ve bütün sosyal hayatlarını birleştirmeleri anlamına geliyor. Doğal olarak nereden ve ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan bu aile içi ve dışı nedenler bazı sorunlara sebep olabiliyor.

Bir saatden sonra artık haklı olmanın mutlu olmaya tercih edilmeye başladığı bu sıkıntılı süreç maalesef sıklıkla boşanma ile sonlanırken, çoğunlukla bu bitişin bile uygun bir şekilde yönetilmemesi özellikle çocuklar açısından da çok büyük sorunlara neden olabiliyor.

Evlilik danışmanlığında, aile üyeleri tek tek ele alınsa da, ana amaç ailenin bütününü irdelemek ve huzuru tekrar inşa etmektir. Bu konuda öncelikli amaç bireyleri değiştirmek değil, aileyi oluşturan fertlerin farkındalıklarını arttırarak iletişimlerini yeniden yapılandırmak ve engel teşkil eden bilinçaltı sebeplerini gidermektir.

Evlilik danışmanlığı ile çözüm aranan sorunlar kişilerin karakter yapısı, fizyolojileri, geldiği kültürel katman ve pek çok başka etkene bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Aile danışmanlığında amaç problemin kaynağını tespit ederek çözüm için alternatif bakış açıları kazandırmak ve beraber mücadele ederek şikayetçi oldukları problemi gidermelerini sağlamaktır.

Genellikle kadının talebi ile başlayan seanslar, çiftlerin birlikte öykülerini anlattıkları, daha sonra tek tek bilgi verdikleri ayrı seansları içermektedir. Bu seanslar eşlerin birbirlerine söyleyemedikleri durum hakkında bilgi almak ve yaşanan sıkıntıyı tam anlamı ile analiz etmek için son derece önemli olmaktadır. Bu görüşmelerdeki diğer önemli husus da eşlerin birbirlerini suçlamalarına sebep olmaktan kaçınmaktır.

Beraberliğinizde; şiddetli tartışmalar yaşıyorsanız ve yaşadığınız tartışmalar kavgaya dönüşüyorsa, eşiniz ile iletişim problemleri yaşıyorsanız, kendinizi sürekli öfkeli hissediyorsanız, güven problemi yaşıyorsanız, cinsel açıdan eşinizden uzaklaştı iseniz, ortak yönleriniz azaldıysa, yaşadıklarınız beklentileriniz ile örtüşmüyorsa, mutsuzsanız ya da eşinizin kişilik ve kültürel özellikleri arasında sizi rahatsız edecek nitelikler ortaya çıkıyor ise aile danışmanlığına ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Bu durumda ihtiyacınız olan ilk şey doğru yaklaşım yöntemleri kazanmak ve bu doğrultuda ilişkinizi doğru yöne kanalize etmek olacaktır.

Potential’da hem koçluk hem de bilinçaltı yöntemleri ile desteklenen Aile Danışmanlığı, davranışsal, bilişsel, çözüm odaklı ve transaksiyonel aile yaklaşımları ile evlilik öncesi süreçden, boşanma süreçinde ki çocuklara kadar kapsamlı bir yelpazede, bu ilişkinin daha kaliteli ve yaşanabilir bir alan olarak yapılandırmanız için size önemli bir fırsat sunar

error: Kopyalamak o kadar kolay olmamalı..