Tahıl Gevrekleri ile Fit Olunur mu?

Piyasada genelde sağlıklı beslenme hatta kilo kontrolü yaptığı belirtilen çeşitli kahvaltılık gevrekler, müsliler ve yulaf ezmeleri gibi yiyecek bulunmakta. Üreticilerin büyük bir kısmı tadını şekerle destekledikten sonra yağını azalttığı için “light” olarak takdim etmekte bir sorun görmüyor. İsimlerinde ve tanıtımlarında ince, narin, pratik, hafif ve lezzetli olduklarına dair direk mesajlar veriyor. Bir düşünsenize Nesfit ismi; nefis ile fit kelimelerin şahane bir bileşimi. Böylesine bir telkinden sonra bize de içindeki şekerin bildiğimiz şeker olduğunu ispat etmek düşüyor. Haydi şimdi bu gevreklerin içeriklerini inceleyerek gerçekten kilo kontrolü ve sağlıklı beslenmeye ne gibi katkıları olabileceğini kendimiz görelim.

Special K Karışık Meyveli Buğday ve Pirinç Gevreği
İçinde yulaf bulunmayan Ülker’in pirinç ve buğday gevreğinde üzüm, elma, şeftali gibi kuru meyveler bulunuyor. 100 gramında bulunan besin değerlerine bakarsak 366 kalori, 27 gr ŞEKER! bulunuyor.

Protein: 13 gr
Karbonhidrat: 75 gr
Şeker: 27 gr
Yağ: 1,5 gr
Lif: 5 gr

Bir tane Çikolatalı Gofret (198 kal. 11,7 gr şeker 11,8 gr yağ  2,1 gr protein) yesek daha mı iyi acaba? En azından bile bile abur cubur yemiş oluruz.

Diğer meyveli Kellogs ürünlerinde aşağı yukarı aynı değerler olduğundan Kellogs’un sade pirinç-buğday gevreğini inceleyerek diğer ürünlere geçeceğiz.

Special K Buğday ve Pirinç Gevreği
Kuru meyvelerinden arındırılmış Kellogs’umuz daki değerler ise 100 gramında 376 kalori, 22 gr şeker bulunmakta. 5 gr şeker azalması dışında pek bir fark yok.

Protein: 9 gr
Karbonhidrat: 80 gr
Şeker: 22 gr
Yağ: 1,5 gr
Lif: 5 gr

Nesfit Buğday ve Pirinç Gevreği Karışık Meyveli
Nestlenin buğday ve pirinç gevreğinin yanına eklediği egzotik ananas, papaya, hindistan cevizi ve üzüm karışımıyla  tropik meyvelerinden oluşan ürünün 100 gramında ise 360 kalori bulunmakta. Şeker, kalori gibi değerlere bakınca Kellogs ile pek farkı bulunmamakta.

Protein: 6,5 gr
Karbonhidrat: 74,6 gr
Şeker: 32,8 gr
Yağ: 2,9 gr
Lif: 5,9 gr

Nesfit Buğday ve Pirinç Gevreği
Nestlenin meyvelerinden  arındırılmış gevreğine baktığımız 100 gramında 356 kalori olduğunu görüyoruz. İçinde kabaca neler bulunduğunu ise paketde içindekiler açıklanmasından görebiliyoruz. Tahıllar [tam buğday (%53,2), pirinç], şeker, arpa malt ekstresi, glukoz şurubu, tuz, asitliği düzenleyici (trisodyum fosfat), antioksidan (tokoferolce zengin ekstrakt), renklendirici (anatto). Bu maddelerin ne olduğunu merak ediyorsanız Gıda Katkı Maddeleri Sözlüğünden inceleyebilirsiniz.

Protein: 8,3 gr
Karbonhidrat: 76,2 gr
Şekerler: 17,1 gr
Yağ: 2 gr
Doymuş Yağ Asitler: 1 gr

Eti Lifalif Kuru Meyveli ve Fındıklı Müsli
Etinin meyveli ve fındıklı ürününde diğer gevreklerden farklı olarak yulaf ezmesi kullanılmış. Bu ürünün değerlerine baktığımızda 100 gramında 368 kalori bulunmakta. Diğer ürünlerden farklı olarak hem şeker oranı 10-15 gr daha az olduğu hemde yüksek lif içeriği dikkat çekmekte. Ancak içindeki kuruyemişlerden  dolayı yağ miktarı diğerlerinden daha fazla.

Protein: 10,7 gr
Karbonhidrat: 57,4 gr
Şeker: 14,3 gr
Yağ: 8,5 gr
Lif: 9,4 gr
Tuz 0,3 gr

Eti Lifalif Yulaf Ezmesi
İçinde katkı maddesi olmayan, sonradan meyve, şeker, aroma vb eklenmemiş neyse o diyebileceğimiz sadece ezilmiş yulafdan oluşan bir ürün. Ürünün değerlerine baktığımızda 100 gramında 356 kalori

Protein: 12,6
Karbonhidrat: 60,7
Şeker : 1,6
Yağ: 7,0
Lif: 7,6
Tuz : 0,01 gr

Ürün değerlerini incelediğimizde düşük şeker oranı (bir kesme şeker kadar şeker bile yok) ve makul yağ oranı dikkat çekmekte. İçindeki düşük şeker oranı ve lifler sayesinde düşük glisemik indeksi sayesinde diğer ürünlere göre çok daha uzun süre tok kalmanızda ve kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Değerlendirme
Lifalif dışındaki ürünlerin kilo verme programlarında değerlendirilmesi son derece yanlış. Ürünlere baktığımızda hepsinin kalori miktarları yaklaşık aynı ama farklar lif, yağ ve şeker oranlarında ortaya çıkıyor. Lifalif ise sizi sonrasında kan şekerinizi değiştirecek yiyecekleri yememeniz şartı ile 4-5 saat kadar tok tutabilmekte. Doğal olarak sade Lifalif’in tadı pek iyi değil. Ancak mesela sade Lifalif ile kuru meyveli Lifalifin karıştırılması veya sade Lifalif’in içine birkaç tane kuru kayısı eklenmesi ile hem lezzetli hem de oldukça az şekerli ve yüksek lifli bir ürün elde etmek mümkün.

Lütfen alışverişerinizde besin öğeleri tablosuna bakmayı alışkanlık haline getirin. Ayrıca günlük karşılama oranı filan gibi etiket hilelerine kanmadan 100 gramında ne olduğuna bakın.

Korhan Özduru

Bu gönderiyi paylaş