Gazlı Gerçekler

Birçok kişinin büyük bir keyifle ve güvenle tükettiği alkolsüz içeceklerin başında kola ve gazozlar geliyor. Oldukça masum gözüken bir bardak kola veya gazozda günlük tüketimine göz yumulabilecek şekerin onlarca kat fazlası şeker bulunuyor. Ayrıca sanırım bu alkolsüz içecekleri, içinde kafein bulunan kola ve diğer  enerji içecekleri  ile kafein içermeyen gazozlar olarak ayırmakta da fayda var. Genel olarak bu içeceklerin insan vücuduna ne kadar zarar verdiği birçok kişi tarafından az yada çok biliniyor olsa da bunun yeterli olmadığını sıklıkla görüyorum.

Haydi önce kola ve enerji içeçeklerinin içeriğinde bulunan kafeinden biraz bahsedelim. Narkotik etkilerinin pekde bilinmediği ve henüz yasak olmadığı yıllarda(1903) canlılık verdiği ve özellikle bağımlılık yaptığı için bir sözde gizli formülünde koka yaprağı ektresi ile yola çıkan kola sonraki yasal düzenlemeler ile kokain yerine onun en makul ikamesi olan kafein kullanmaya başladı. Her ne kadar bu üretim yöntemi insanlığı son derece narkotik olan kokain maddesi ile tanıştırmış olsa da, ne de olsa biz süper zenginlerin sorumluluk üstlendiği bir dünyada yaşamıyoruz.

Yine her ne kadar kokainin yanında kafein çocuk oyuncağı gibi kalıyor olsada; çarpıntı ve huzursuzluk verme sıkıntılarının yanısıra içtiğiniz suya rağmen vucudunuzun susuz kalmasına yol açar. Bunun yanısıra karaciğer, alkolizmde olduğu gibi, kafein ile başa çıkabilmek için normalde vucudun üretmediği özel bazı kimyasallar üretmeye başlar. Bağımlı olduktan sonra kafein tüketmediğiniz zaman bu kimsayasallar uğraşacak kafein bulamadıklarında baş ağrısı, halsizlik ve zihin bulanıklığı yapabilir. Çoğu kafein bağımlısı tükettikleri kafeinin kendilerini dinçleştirdiğini, daha enerjik olarak metabolizmalarını keyifli bir yoldan hızlandırdıklarını sansa da bu etki aslında kafeine karşı karaciğerin ürettiği maddelerin yani karaciğerin kafeine karşı savunma mekanizmasının bir sonucudur.

Ayrıca kafein, böbrek üstü bezlerinden salgılanan katekolamin maddesini direk olarak etkiler. Vücut ağırlığının her 1 kilogramı başın günlük 3.3 miligram kafein tüketildiğinde(>200-250 mg kafein) kortizol seviyesi 3 saat boyunca yüksek miktarda artış gösterir. Kortizol seviyesinin uzun süreli olarak yüksek kalması gerginlik hissi yanında bağışıklık sisteminizi baskılayabilir ayrıca bu kortizol bel/karın bölgenizde yağ depolanmasına yol açabilir.

Kafeinin zararları yanı sıra normal şartlar altında aşırı miktarda şeker tüketildiğinde insanın midesi bulanır hatta kusabilir. Ancak bu içeceklerin içerisinde fosforik asit isimli madde mide bulantısının önüne geçer. Bu içecekleri içtikten en fazla onbeş dakika sonra kan şekeri yükselir ve içindeki şekerin kalorisi bir yana bu şekere karşı üretilen bol insülin sonucunda  bel bölgesi yağlanması oluşur.

Diğer yandan sıfır şekerli, şekersiz, diyet, light gibi isimlerle yapay tatlandırıcı ve “0” kalorili kolalar, gazozlar, enerji içecekleri hatta limonatalar marketlerde günden güne daha fazla yer alıyor. Yaratıcı zihinlerde boş durmayarak bazı erkeklerin “light kola” isterken yaşadıkları çekingenliği kırmak için eksik özgüvene iyi gelen, daha maçovari, ZERO – MAX gibi ürünler icat ediyor. Peki reklamlarında çoluk çocuğun yanı sıra son derece fit mankenlerin oynadığı bu şekersiz içecekler acaba daha mı az zararlı?

Haydi bir toplarlayım; kafein gerçeğinin yanı sıra bu şekersiz içeceklerin içerisinde şekerli içeceklerden farklı olarak aspartam ve alfasürtelam isimli maddeler bulunuyor. Özellikle aspartam, sıcak içeceklerde çok daha zararlı olan ancak kalorisi neredeyse sıfır olan bir yapay tatlandırıcıdır. Ancak şeker gibi davranan bu madde bağırsaklarda glikoz emilimini simüle eder!! Yani doğal olarak da vücut şeker aldığını zannederek aşırı oranda insülin salgılamaya başlar. Bu insülin artışı tıpkı normal kola veya benzeri şekerli içeceklerde olduğu gibi insülin direncini arttırmasının yanı sıra hem özellikle bel bölgesinde yağlanmaya neden olur hem de sizi yok yere acıktırır.

İşte bu yüzden şekerli veya  şekersiz hiçbir kolayı, gazozu, enerji içeceğini hatta şurup ve limonatayı içmeyin ve lütfen çocuklarınıza içirmeyin.

Coca cola ve kokain hakkında itiraz etmeden önce lütfen okuyun https://en.wikipedia.org/wiki/Coca-Col

Korhan Özduru

Bu gönderiyi paylaş